Presidenti ende s’e ka caktuar datën e seancës konstituive

In Kosova, Lajme

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ende nuk e ka marrë vendimin se kur do të mbahet seanca për konstituimin e Kuvendit të Kosovës.

Këtë e ka konfirmuar për Klan Kosovën këshilltari i presidentit, Ardian Arifaj.

Arifaj ka thënë se ende nuk ka një vendim dhe sapo të ketë një gjë të tillë do të bëhet publike.

Mbledhjen konstituive të legjislaturës së Kuvendit duhet ta thërrasë Presidenti i Republikës së Kosovës brenda afatit prej tridhjetë (30) ditësh nga dita e shpalljes zyrtare të rezultatit të zgjedhjeve ( 8 korrik).

Sipas Rregullores së Kuvendit, punimet e mbledhjes konstituive të legjislaturës së Kuvendit, deri në zgjedhjen e Kryetarit dhe të nënkryetarëve të Kuvendit, i udhëheq deputeti më i vjetër, i ndihmuar nga deputeti më i ri, sipas moshës.

Sipas po të njëjtës rregullore, rendi i ditës i mbledhjes konstituive të legjislaturës duhet ta përfshijë formimin e Komisionit të përkohshëm për verifikimin e kuorumit, të mandateve, zgjedhjen e kryetarit dhe të pesë (5) nënkryetarëve të Kuvendit.

Nga momenti i konstituimit të Kuvendit, mandatari i parë bazuar në rezultatin e zgjedhjeve pra kandidati për kryeministër i koalicionit PAN, Ramush Haradinaj duhet që të bëjë propozimin për formimin e Qeverisë së re të Kosovës brenda 15 ditëve.

You may also read!

Zakonet e këqija të prindërve trashëgohen (në dëm të shëndetit)

Fëmijët tanë na shohin gjithmonë, madje edhe kur tymosim apo kur pimë, dhe ata do të na emulojnë për

Read More...

Rrahim Pacolli e dënon arrestimin e Kurtit, harron që Ministri i Brendshëm është i partisë së tij

E njëjta mund të thuhet edhe për LVV-në, e dënojnë arrestimin e deputetëve të tyre, kurse me AKR-në bëjnë

Read More...

Skandali 1 mln USD për lobim në SHBA, prokuroria e Tiranës nis verifikim ndaj Bashës

Skandali 1 mln USD per lobim ne SHBA, firmosur nga kryetari i PD Lulzim Basha, do te jete objekt

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu