Sot, ministrat ballkanas diskutojnë interkonektivitetin Shqipëri-Kosovë

In Ekonomi

Në Selanik të Greqisë do të mbahet takimi i dytë ndërministror mes Greqisë, Shqipërisë, Bullgarisë dhe Maqedonisë, ku do të marrin pjesë ministrat e Jashtëm, të Brendshëm dhe të Energjetikes së këtyre vendeve, shkruan sot Koha Ditore.

Takimi i Selanikut pason atë të Varnas, ku Greqia, Bullgaria, Rumania dhe Serbia mbajtën samitin e parë katërditor me pjesëmarrjen e kryeministrave të 3 vendeve që janë anëtare të BE-së dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiq.

Shqipëria dhe Maqedonia nuk u ftuan të jenë pjesë e samitit, pasi janë dy vende me të cilat Athina zyrtare ka konsumuar përplasje politike viteve të fundit.

Në takimin e Varnas udhëheqësit e Bullgarisë, Serbisë, Greqisë dhe Rumanisë bënë së bashku thirrje për paqe dhe prosperitet në Ballkan, si edhe për aderimin e Serbisë në Bashkimin Evropian.

You may also read!

Kuvendi i Shqipërisë zgjedh mes tensionesh Arta Markun Kryeprokurore të Përkohshme

Kuvendi ka zgjedhur mes tensionesh Kryeprokuroren e Përkohshme. Me 69 vota pro, 2 kundër dhe 2 abstenim, deputetët e

Read More...

Horoskopi ditor, e Hënë 18 Dhjetor 2017

Dashi Gjatë kësaj dite qielli do të jetë i pastër. Pritet të jetë dita e duhur për t’u emocionuar

Read More...

Jevtiq: Lista Serbe bashkëpunon me Beogradin, por vendimet i merr vet

Zëvendëskryeministri i Kosovës njëherit ministër për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtiq ka thënë se Lista Serbe bashkëpunon me Beogradin,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu