Çfarë ka ndodhur më 12 tetor, përgjatë historisë?

In Jetë/Stil

Ngjarjet më të rëndësishme që kanë ndodhur më 12 Tetor, ndër vite:

1285 – Në Mynih të Gjermanisë, thashethemet se hebrenjtë përdorin gjakun e të krishterëve në ritualet fetare në përgatitjen e bukës së Pashkës, rezultojnë në vrasjen e 68 hebrenjve. 180 hebrenj të tjerë refuzojnë pagëzimin në të krishterë dhe digjen të gjallë në sinagogë.

1492 – Ekspedita e Kristofor Kolombit mbërrin në Bahamas të Karaibeve dhe ishullin ku zbarkon ai e quan San Salvador (ka të ngjarë të jetë ishulli Watling në Bahamas). Kolombi, eksplorues gjenovez në shërbim të Spanjës, beson se ka arritur në Azinë Lindore apo në Indi. Edhe pas dy udhëtimeve të tjera në Hemisferën perëndimore – madje deri sa vdiq – Kolombi këmbënguli se kishte mbërritur në Indi; dhe Bota si për ironi zgjedh emrin e eksploruesit fiorentinas Amerigo Vespuçi për të emërtuar Kontinentin e ri.

1692 – Gjykimet e “shtrigave” të Salemit marrin fund me një vendim nga guvernatori i kolonisë së Masaçusetsit, William Phis. Megjithatë, kjo praktikë vazhdoi dhe u transformua, madje zuri vend edhe në fjalorin e shprehjeve. Persekutimi i magjistareve apo “gjuetia e shtrigave” ka një histori të gjatë sa vetë njerëzimi. Shoqëritë kanë kaluar periudha të “gjuetive të shtrigave” që nga qytetërimet më të lashta babilonas, grek, romak, në mesjetë e deri në ditët tona, edhe pse shfaqen me emër ndryshe qofshin në fe apo politikë; dënimet për agjitacion e propagandë në komunizëm, për shembull, hyjnë në kategorinë e “gjuetisë së shtrigave”, pasi gjykatësi mendonte se fjala kishte fuqi magjike (vetëm shtrigat mund të bëjnë magji) dhe afektonte sjelljen e njerëzve që e dëgjonin atë. Një shembull më të herëshëm të kohëve moderne të “gjuetisë së shtrigave” sjell Xhorxh Oruell ne librin Homazh për të Katalonian(1938), ku gjatë Luftës Civile të Spanjës, përndjekjet politike apo “gjuetia e shtrigave” u bënë dukuri e zakonshme. Përdorimi i kësaj shprehjeje sot në Shtetet e Bashkuara, është i popullarizuar në kontekstin e përndjekjeve McCartiste të komunistëve në vitet 1950.

1810 – Zhvillohet për herë të parë Oktoberfest ku mbreti bavarez fton qytetarët e Mynihut në dasmën e djalit të tij, Princ Ludwig me Princeshën Therese von Sachsen të Hildburghausenit. Oktoberfest imitohet çdo vit dhe zgjat 16 ditë.

1901 – Presidenti Theodore Roosevelt ndryshon zyrtarisht emrin e vendbanimit dhe zyrës së tij nga Shtëpia Ekzekutive në Shtëpia e Bardhë.

1960 – Nikita Hrushovi përplas këpucën e tij në tryezë të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për të protestuar ndaj një komenti të delegatit të Filipineve, se Bashkimi Sovjetik ndjek një politikë kolonialiste në Evropën Lindore. Për këtë incident nuk ekzistojnë të dhënat fotografike ose video. Një fotografi që qarkullon në internet, ku udhëheqësi sovjetik duket me këpucë në dorë gati për t’a përplasur në tryezë, mendohet të jetë e manipuluar.

You may also read!

Kuvendi i Shqipërisë zgjedh mes tensionesh Arta Markun Kryeprokurore të Përkohshme

Kuvendi ka zgjedhur mes tensionesh Kryeprokuroren e Përkohshme. Me 69 vota pro, 2 kundër dhe 2 abstenim, deputetët e

Read More...

Horoskopi ditor, e Hënë 18 Dhjetor 2017

Dashi Gjatë kësaj dite qielli do të jetë i pastër. Pritet të jetë dita e duhur për t’u emocionuar

Read More...

Jevtiq: Lista Serbe bashkëpunon me Beogradin, por vendimet i merr vet

Zëvendëskryeministri i Kosovës njëherit ministër për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtiq ka thënë se Lista Serbe bashkëpunon me Beogradin,

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu