Nga 14 dhjetori, interneti nuk do të jetë më i njëjtë?

In Tech

Qeveria amerikane është duke u përgatitur për të dërguar neutralitetin e internetit në histori.

Neutraliteti i internetit nënkupton që i gjithë trafiku aty të trajtohet në mënyrë të barabartë.

Megjithatë, rregullat e reja do të lejojnë ofruesit e internetit të bllokojnë ose të ngadalësojnë qasjen në faqe të caktuara.

Aktualisht, operatorët nuk mund të ofrojnë trajtim të veçantë në asnjë faqe. Me ligjin e ri, do të jetë në gjendje të lejojë disa faqe të hapen më shpejt, ndërsa qasja ndaj dikujt tjetër do të ngarkohet më shumë.

Kundër heqjes së neutralitetit në internet janë duke luftuar kompanitë e mëdha të internetit të tilla si Google, Netflix, Facebook dhe Reddit.

Projektligji do të votohet më 14 dhjetor dhe nëse miratohet, interneti nuk do të jetë më i njëjtë, pasi që më saktë do të duket më shumë si televizion kabllor.

You may also read!

Haki Abazi: Visari është burrë i mirë, por nuk e di ‘kulaqin’ që po ia marojnë Shpendi e Dardani

Analisti politik, Haki Abazi ka komentuar zhvillimet e fundit në Lëvizjen Vetëvendosje. Abazi në një shënim në Facebook ka

Read More...

Barcelona 4-0 Deportivo: Notat e lojtarëve, maksimale për Suarezin

Barcelona fitoi ndaj Deportivo de La Corunas me rezultat 4-0 në La Liga. Kjo ishte fitore shumë e rëndësishme

Read More...

Kush është 32-vjeçari që u ekzekutua në makinë. Dyshimet e policisë (Foto)

Një 32-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri paraditen e së dielës në qytetin e Shkodrës. Angjelin Shkambi u gjet

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu