Gjermania ndihmon Kosovën me 7.45 milionë euro

In Ekonomi

Ministri i Financave (MF), Bedri Hamza, drejtori i Zyrës së KFW-së për Kosovë dhe Maqedoni Rene Eschemann, si dhe menaxheri i lartë i projekteve për Evropë Juglindore, Thomas Reker, kanë nënshkruar dy marrëveshjeve në vlerë prej 7.45 milionë euro dhe dy milionë euro të cilat dedikohen për rritjen e kapitalit të Fondit Kosovar për Garantimin e Kredive.

Me këtë rast, Hamza ka thënë se Gjermania përmes këtyre të hollave do ta ndihmojë zhvillimin e Kosovës. “Marrëveshja e sotme është e rëndësishme për kapitalin e garantimit të kredive ku përfiton sektori privat. Një pjesë e tyre do të shkojë edhe për sektorin privat”, ka deklaruar Hamza. Ndërsa Rene Eschemann, drejtori i Zyrës së KFW-së për Kosovë dhe Maqedoni, ka thënë se përveç Gjermanisë edhe Suedia do t’i bashkohet këtij fondi. “Ky fond është një dritare e re për financimin e sektorit të bujqësisë”, ka thënë ai.

 

You may also read!

Haki Abazi: Visari është burrë i mirë, por nuk e di ‘kulaqin’ që po ia marojnë Shpendi e Dardani

Analisti politik, Haki Abazi ka komentuar zhvillimet e fundit në Lëvizjen Vetëvendosje. Abazi në një shënim në Facebook ka

Read More...

Barcelona 4-0 Deportivo: Notat e lojtarëve, maksimale për Suarezin

Barcelona fitoi ndaj Deportivo de La Corunas me rezultat 4-0 në La Liga. Kjo ishte fitore shumë e rëndësishme

Read More...

Kush është 32-vjeçari që u ekzekutua në makinë. Dyshimet e policisë (Foto)

Një 32-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri paraditen e së dielës në qytetin e Shkodrës. Angjelin Shkambi u gjet

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu