Për shkak të mos liberalizimit të vizave, kosovarët për tri vjet humbën 334 milionë euro

In Kosova, Lajme

Marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi, ka lënë peng kosovarët të cilët po detyrohen të paguajnë mijëra euro për të kaluar kufirin ilegalisht.

Kushti i BE-së ndaj Kosovës për heqjen e regjimit të vizave ka bërë që qytetarët e Kosovës të shpenzojnë miliona euro në kërkim të një jete më të mirë, shkruan lajmi.net.

Edhe analisti, Agron Demi e lë fajtor demarkacionin që vendit i ka kushtuar miliona euro nga viti 2014 deri në vitin 2017.

“334 milionë euro kostoja e demarkacionit dhe korrupsionit – kaq kanë shpenzu kosovarët për kalim ilegal të kufijve nga janari 2014 deri në qershor 2017 për shkak të mos liberalizimit të vizave”, shkruar Demi në rrjetin social Facebook.

Ndonëse çdoherë pritet të bëhet më mirë, qytetarët e Kosovës i kanë shuar shpresat që ky kusht i BE-së për viza të merr fund një herë e mirë.

Shumica e deputetëve në Kuvendin e Kosovës po pretendojnë se me anë të kësaj marrëveshje vendi humb tokë, por kështu nuk po mendojnë shtetet mike dhe zyrtarët e lartë të vendeve të BE-së, të cilët vazhdimisht po kërkojnë të votohet demarkacioni, dhe Kosovës t’i hapen rrugët drejt shengenti.

Se a do të vazhdon ritmi i njëjti i shpenzimeve për kalim ilegal të kufirit nëse çështja e demarkacioni nuk përfundon, kjo është më se e sigurt, duke u nisur nga fakti se qytetarët vazhdimisht janë të ‘nxehtë’ për kërkimin e një jetë më të mirë jashtë Kosovës.
Kujtojmë, se viteve të kaluara fluksi i qytetarëve që lëshuan Kosovën kapi shifra alarmante dhe një bëri jehonë në gjithë botë.

You may also read!

Haki Abazi: Visari është burrë i mirë, por nuk e di ‘kulaqin’ që po ia marojnë Shpendi e Dardani

Analisti politik, Haki Abazi ka komentuar zhvillimet e fundit në Lëvizjen Vetëvendosje. Abazi në një shënim në Facebook ka

Read More...

Barcelona 4-0 Deportivo: Notat e lojtarëve, maksimale për Suarezin

Barcelona fitoi ndaj Deportivo de La Corunas me rezultat 4-0 në La Liga. Kjo ishte fitore shumë e rëndësishme

Read More...

Kush është 32-vjeçari që u ekzekutua në makinë. Dyshimet e policisë (Foto)

Një 32-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri paraditen e së dielës në qytetin e Shkodrës. Angjelin Shkambi u gjet

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu