Category: op/ed

Pyetje vetëm për imamë dhe shkollarë myslimanë!

Kimete Berisha 1. Vogëlsia ime, nuk e kupton, prandaj me sinqeritetin më të madh po ju pyes: Pse jeni

Read More...

Shkrimi francez i 1872: Në damarët e shqiptarëve rrjedh gjak pellazg. Origjinën e fustanellës helene kërkojeni në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në revistën franceze, “L’Année géographique: revue annuelle des voyages de terre et de mer ainsi

Read More...

Skenderbeu Baba i Kombit , ti e soji yt Mustafa Nano jeni llumi i kombit

Erald Selca Gjergj Kastrioti-Skënderbeu është një nga baballaret e kombit shqiptar një nga figurat më të mëdha kombëtare të

Read More...

Pse mbahen bashkë me të burgosur ordinerë edhe Luftëtarët Shqipëtar në burgjet e Republikës së Kosovës!

Gjatë qëndrimit tim prej  16 tetor 2012 deri më 31 qershor 2016, në  burgjet  e Republikës së Kosovës si

Read More...

Shqipëria mohon dhe e hedh poshtë historinë e vet

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike ([email protected])   Kur historia falsifikohet, lëndohet kujtesa e rëndësishme kolektive e shoqërisë. Unë

Read More...

“Kufijtë e ardhshëm të Shqipërisë”, një intervistë e rrallë e Ismail Qemalit në 1913-ën për “Le Matin”

Nga Aurenc Bebja, Francë* Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n°

Read More...

NÂNA E SKËNDERBEUT (për ata që duan ta dinë)

Propaganda antishqipetare e fqinjeve tanë, jo rrallë ka depërtuar edhe nëper libra historike e kësisoji dashur e padashur është

Read More...

Loja e shahut

Shkruan : Idriz M.Ismajli Si student te viteve te 80 -ta, nuk kishim shumë zgjedhje per kalimin e kohes

Read More...

Historia e vërtetë e nënës së Skënderbeut

Nga Moikom Zeqo Moikom Zeqo   Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk i ka bërë vetëm gati për 24 vjet (1444-1468)

Read More...

Bariq, kroati që diktoi shqipen në 1920-ën në mes të Beogradit

Fillimi i interesimit për mësimin e gjuhës shqipe në Serbi, e ka zanafillën më 1905, kur Universiteti i Beogradit,

Read More...

Mobile Sliding Menu